5 hlavných príčin, prečo sa stále cítite byť nafúknutá a ako to navždy odstrániť

Spread the love

Nadúvanie je častý zdravotný problém a je veľmi nepríjemný, ktorý sa môže objaviť niekoľkokrát za mesiac, zvyčajne po ťažkom a nezdravom jedle.

 

Niektorí ľudia sa cítia nafúknutí viacmenej stále. Uvádzame prehľad piatich najčastejších dôvodov, prečo k nadúvaniu dochádza ak tomu sme si pre vás pripravili návod ako sa jednoducho zbaviť tejto nepríjemnosti.

5 Príčin, ktoré zapríčiňujú nadúvanie

Zápcha

Ak sa po stolici cítite lepšie, potom nemáte problém s nadúvaním, ale so zápchou. To znamená, že by ste mali do svojej stravy pridať väčšie množstvo vlákniny, pretože problém spočíva v tom, že plyny vo vašich črevách sa zadržiavajú za stolicou. Vláknina vám pomôže sa týchto problémov rýchlo zbaviť.

Vlákninu by ste však mali prijímať postupne a nie rýchlo a naraz, aby sa problém ešte nezhoršil. Namiesto bieleho pečiva skúste jesť celozrnné a mali by ste konzumovať tiež bobuľoviny a smoothie.

Sacharidy

Môžete sa cítiť nafúknutí aj preto, že konzumujte veľa potravín s vysokým obsahom sacharidov, ktoré nie sú správne strávené. Tento problém môžete jednoducho vyriešiť konzumáciou potravín s nízkym obsahom sacharidov. Pokiaľ chcete predísť problémom s nadúvaním a vetrami, potom by ste škroby, cukor a alkohol mali nahradiť zeleninou, bobuľovinami a ovocím.

Stres

Rad štúdií a výskumov uvádza, že príčinou nadúvania môže tiež byť stres. Keď je náš organizmus v strese, mozog bráni správnej funkcii zažívacieho traktu. Nafúknutá sa môžete cítiť tiež vďaka bolestiam brucha alebo zápchy.

Ak sa cítite nafúknutí, alebo máte iné zažívacie problémy, potom sa snažte uvoľniť a viac sa zamerajte na svoju stravu.

Zlý pitný režim

Ak pijete málo vody, môžete si privodiť veľa zdravotných problémov. Dehydratácii tela môže spôsobiť tiež káva, alkohol a cukor. Ak tieto nápoje pijete, potom nimi môžete svoje telo dehydrovať. Odporúča sa denne vypiť 6-8 pohárov vody.

Ak tak neurobíte môžete ľahko prísť aj k horším zdravotným ťažkostiam než len nadúvanie. Nafúknuté brucho teda môže byť tiež následkom retencie tekutín.
ak chcete tomuto problému predísť, začnite piť viac vody.

Jete príliš rýchlo

Ak jete alebo pijete príliš rýchlo, potom môžete trpieť pocitom nadúvania a nafúknutým bruchom. Je dôležité jesť a piť pomaly. Ak potraviny riadne nerozžujete, môžete sa cítiť nafúknutí. Je tiež vhodné jesť po menších porciách.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie. Všetky potrebné kroky najprv konzultujte so svojím lekárom / lekárnikom.

You Might Also Like