20 tipov, ako ušetriť peniaze za elektrinu: Znížte spotrebu elektrickej energie v domácnosti a ušetrite!

Zvýšili sa vám účty za elektrinu a premýšľate, ako znížiť spotrebu elektriny vo vašej domácnosti? Ak používate elektrinu aj na ohrev vody a vykurovanie priestorov, môžete urobiť niekoľko inteligentných opatrení na úsporu energie.

Ako teda môžete ušetriť peniaze na účtoch za elektrinu, aby ste uľavili svojej peňaženke? Máme pre vás 20 tipov.

1. Vymeňte všetky bežné žiarovky vo svojom dome alebo byte za LED žiarovky, ktoré šetria až 80 percent energie.

2. Vykurujete elektrinou? Prestaňte prehrievať svoj domov. Znížením teploty v miestnosti o 1 stupeň Celzia môžete ušetriť až 6 % energie na vykurovanie. Pohodlne sa budete cítiť aj vtedy, ak bude mať vaša obývačka v zime 20 stupňov Celzia, spálňa a kuchyňa 18 stupňov Celzia a chodby 15 stupňov Celzia.

3. V zime noste doma dlhé rukávy a dlhé nohavice. Môžete si cez ne prehodiť aj sveter alebo mikinu. Veľmi rozumným riešením je aj obstaranie termoprádla.

4. Elektrické radiátory majte na otvorenom priestranstve, nezakrývajte ich nábytkom ani ničím iným.

5. Ohrievate vodu elektrinou v bojleri? Znížte teplotu tak, aby bola stále príjemná na kúpanie alebo sprchovanie.

6. Namiesto kúpeľa si dajte krátku sprchu. Ohrev vody pomocou elektriny je energeticky veľmi náročný. Podľa odhadov spotrebuje 20 až 30 percent energie v domácnosti.

7. Používajte doma elektrické spotrebiče energetickej triedy A+, A++ a A+++. Spotrebiče s energetickým štítkom A+++ sú najúspornejšie. Ak chcete ušetriť peniaze, vymeňte aj staré neekonomické spotrebiče za nové energeticky úsporné.

8. V práčke perte len vtedy, keď je naozaj plná. Ak oblečenie nie je naozaj špinavé, zapnite práčku na normálne pranie pri 30 až 40 stupňoch Celzia. Neperte zbytočne pri vyšších teplotách ani sa nerozhodujte pre predpieranie alebo odstreďovanie.

9. Sušičku nepoužívajte alebo ju zapínajte len v nevyhnutných prípadoch. Vypraté oblečenie sušte na sušiaku v záhrade, na balkóne alebo doma v dobre vetranej miestnosti.

10. Umývačku zapínajte len vtedy, keď je úplne naplnená.

11. Veľké spotrebiče (práčka, umývačka riadu atď.) zapínajte v čase nízkej tarify. Presný čas zapnutia a vypnutia nízkej tarify si zistite u svojho distribútora elektriny.

12. Mrazničku pravidelne odmrazujte. Vrstva námrazy hrubá až 3 milimetre môže zvýšiť spotrebu mrazničky až o 30 %.

13. Umiestnite chladničku na správne miesto. Napríklad v chladnejšej miestnosti, ako je chodba. Ak je chladnička v kuchyni, nikdy ju neumiestňujte vedľa vykurovacieho telesa, sporáka, umývačky riadu alebo iných zdrojov tepla. Každý stupeň nad 20 stupňov Celzia zvyšuje spotrebu chladničky až o 6 percent.

14. Nastavte chladničku a mrazničku na optimálnu teplotu. Na uchovanie potravín stačí teplota 4 až 6 stupňov Celzia v chladničke a -18 stupňov Celzia v mrazničke. Každý stupeň smerom nadol zbytočne zvyšuje spotrebu energie týchto spotrebičov.

15. Vypnite spotrebiče, ktoré sa nepoužívajú. Nenechávajte zbytočne zapnutý televízor na pozadí alebo zapnuté svetlá v miestnosti, v ktorej sa nenachádzate.

16. Namiesto stolného počítača používajte úspornejší prenosný počítač.

17. Pravidelne kontrolujte, či sú všetky nabíjačky odpojené od siete.

18. Varte s nasadenou pokrievkou. Vyhnite sa vareniu v pomalom hrnci, namiesto toho sa spoľahnite na tlakový hrniec.

19. Na ohrev vody použite rýchlovarnú kanvicu. Tá sa používa nielen na ohrev vody na kávu alebo čaj, ale aj na ohrev vody na cestoviny, ryžu alebo zemiaky.

20. Ak máte vysoké účty za elektrinu, prejdite k dodávateľovi, ktorý vám umožní platiť za elektrinu výhodnejšie.

Zdroj: Elektrina.czNazeleno.czGreenpeace.org

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com