15 ZNAKOV TELESNEJ REČI, KTORÉ NÁM PRESNE POVEDIA, ČO SI ĽUDIA MYSLIA: Číslo 7 Pamätajte si, že ak to váš partner robí počas rozhovoru – znamená to, že klame!

Hoci sme bytosti, ktoré hľadajú a hľadajú vysvetlenia v slovách, nie vždy je to predpokladom na získanie informácií, ktoré chceme alebo potrebujeme. Ak venujeme pozornosť tomu, čo hovoria gestá, pohyby a reč tela iných ľudí, môžeme doplniť vyslovené informácie, vyvrátiť ich alebo dokonca získať viac informácií, než nám bolo povedané.

Reč tela

Hovorená reč nie je jediným spôsobom komunikácie; existuje aj neverbálna reč alebo reč tela. Keď to spomíname, máme na mysli tie vedomé alebo nevedomé gestá alebo pohyby, ktoré robíme a ktoré sú veľmi silné a schopné odovzdať myšlienku alebo posolstvo.

Imitácia
Keď sa počas interakcie jedna osoba snaží kopírovať, reprodukovať alebo napodobňovať gestá, tón hlasu alebo dokonca postoj druhej osoby, hovoríme o znaku alebo signáli sympatie, záujmu alebo príťažlivosti. Vo väčšine prípadov si osoba, ktorá ich reprodukuje, nie je vedomá, že to robí – zdá sa, že je to niečo celkom podvedomé.

Dotyk hlavy
Hoci škrabanie hlavy môže byť veľmi bežným gestom a môže súvisieť s obyčajným svrbením, môže byť aj príznakom viacerých vecí. Ak to niekto urobí viackrát, môže to byť znakom nepochopenia, zmätku, stresu alebo frustrácie.

Častejšie žmurkanie
Všetci žmurkáme, pretože je to fyziologická potreba. V niektorých prípadoch to však robíme častejšie. Tvrdí sa, že človek to môže robiť zo stresu, nervozity, obáv alebo preto, že to, čo sa nám hovorí, je lož.

Nafúknuté pery
Toto gesto alebo pohyb úst, presnejšie pier, môže byť bežné, ale jeho motívy a vysvetlenia sa líšia. Asi najznámejší význam tohto výrazu je nesúhlas alebo prejav nespokojnosti, ale môže súvisieť aj s nervozitou, stresom alebo zámerom potlačiť či nejako zakryť iné pocity.

Ruky na páse
Vidieť niekoho s rukami na bokoch nie je nič nezvyčajné ani zriedkavé, ale pomerne bežné gesto, ktoré nás pozorovateľov pravdepodobne neprekvapí. Aby sme tento postoj ocenili, musíme vziať do úvahy aj ďalšie gestá, ktoré ho sprevádzajú, pretože môže byť prejavom vzdoru, hnevu alebo podráždenia. Môže byť aj znakom hrdosti a sebavedomia.

Prepletenie rúk predo mnou
Ruky môžu byť zopnuté pred tvárou, na stole, v kolenách alebo pred telom v stoji. V každom prípade je toto gesto zvyčajne dôkazom negatívneho postoja a snahy potlačiť a skryť. Osoba, ktorá to robí, môže byť nervózna alebo frustrovaná, takže sa snaží skryť svoju nepohodu a snaží sa udržať si odstup a skryť sa.

Kam sa pozrie
Smer, ktorým sa ľudia pozerajú, keď premýšľajú, môže naznačovať veľmi rozdielne veci. Ak sa osoba, s ktorou hovoríme, pozerá doľava, môžeme pochopiť, že sa snaží spomenúť si alebo vybaviť si veci z minulosti, zatiaľ čo ak sa pozerá doprava (tvorivé myšlienky), môže to byť znamenie, že si vymýšľa, čo hovorí, a teda aj my.

Trenie obočia
Ak si ľudia začnú trieť jedno obočie zvnútra von, môžeme si myslieť, že toto gesto znamená niečo pozitívne. Keď subjekty zapájajú tento reflex, môže to byť preto, že sa im niečo alebo niekto páči, že sa o to zaujímajú, alebo preto, že prežívajú príjemnú situáciu alebo myslia na niečo, čo je príjemné.

Náklon hlavy
Keď ľudia, s ktorými sa rozprávame, nakláňajú hlavu na jednu stranu, prejavujú záujem o to, čo im hovoríme, alebo o situácie, v ktorých žijeme. Keď je hlava takto naklonená, krk je odhalený a zraniteľný, takže to môžeme vnímať ako prejav úcty k niekomu, koho máme radi.

Rozšírené alebo zúžené zrenice
Žiaci nie sú niečo, čo môžeme ovplyvniť. Zvyčajne sa zväčšujú alebo zmenšujú v závislosti od množstva svetla okolo nás, ale existujú podvedomé dôvody, prečo sa to môže stať. Je zrejmé, že keď sa zaujímame o drogovú osobu a keď sa nám páči, rozšíria sa nám zreničky. Zatiaľ čo keď sa o ne nestaráme alebo ich nemáme radi, zužujú sa.

Dotýkanie sa nosa
Toto gesto možno považovať za nepodstatný pohyb alebo dokonca za jednoduchý reflex, ktorý silne reaguje na svrbenie alebo nepríjemné pocity v danej oblasti. Dotyk nosa však môže mať aj iné konotácie. Ak to človek robí, môže to znamenať nedostatok viery v niečo, úzkosť alebo nervozitu.

Trenie alebo dotýkanie sa dverí
Na krku máme niekoľko nervových zakončení a trením tejto oblasti sa nám zvyčajne spomalí tep a uvoľníme sa. Ak človek používa toto gesto, pravdepodobne sa cíti nepríjemne alebo je v strese a snaží sa vedome alebo nevedome upokojiť svoje nervy.

Chytanie a hranie sa s predmetmi
Ak stojíme alebo sedíme a rozprávame sa s drogou alebo s ľuďmi a niekto začne chytať predmety, pohybovať nimi a dokonca sa s nimi hrať, môže to byť jasný znak nudy. Podobne môže byť subjekt úzkostlivý, nepokojný, má málo času alebo je dokonca frustrovaný.

Prekrížením jednej ruky pred telom by sa druhá ruka silno držala
Existujú rôzne spôsoby, ako prekrížiť ruky pred rôznymi časťami tela. V tomto prípade by sme prekrížením jednej ruky pred trupom silno uchopili druhú, čo je pokus o vytvorenie bariéry a znak toho, že sme v obrane.

Natiahnutie krku
Keď človek pohybuje krkom zo strany na stranu alebo dopredu a dozadu, zvyčajne sa tým snaží uvoľniť napätie. Ako sme už povedali, na krku sa nachádza veľké množstvo nervových zakončení, takže tento pohyb môže pomôcť uvoľniť sa v napätej situácii.

Zdroj.novitet.info

 

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com