15 pravidiel o etikete pri stole, ktoré by ste mali vedieť! Číslo 5 vás skutočne prekvapí!

Byť v kruhu svojej rodiny je úžasné a pohodlné. No každý z nás raz za čas musí navštíviť spoločenské podujatia, firemné večierky, slávnosti v reštaurácii či iné návšteve.

Preto je veľmi dôležité poznať základné pravidlá etikety pri stole, aby sme sa pred ostatnými necítili hlúpo. Koniec koncov, poznať základné pravidlá etikety je znakom slušnosti a zdvorilosti. My sme si pre vás pripravili 15 základných pravidiel, ktorý by ste mali dodržiavať.

Pravidlá slušného správania:
1. Dámy by mali držať kabelku v ľavej ruke, aby bola pravá vždy voľná a mohli si tak pohodlne podať ruku s druhými hosťami.

2. Nepokladajte svoj mobilný telefón na stôl a čo je hlavnejšie, nesurfujte na internete počas prítomnosti hosťa. Nie je predsa zaujímavejšie komunikovať s osobou naživo ako si celý večer s niekým online písať?

3. Počas obedu, či večera musíte správne umiestniť príbory. Koniec koncov, čašníci vďaka nim budú vedieť, čo chcete. Je to veľmi dôležitý bod, ktorý vám pomôže predchádzať nedorozumeniam so zamestnancami.

4. Pamätajte si, štrnganie pohárov nie je slušné v spoločnosti. Stačí keď nadvihnete pohár a pozriete sa do očí toho, s kým si idete pripiť.

5. Ak vám padne servítok zo stola, zdvihnite ju sami. Ak príbor, požiadajte čašníka o pomoc.

6. V reštaurácii nie je zvykom pomáhať čašníkovi – nemusíte mu podávať tanier, keď vám má naložiť jedlo. Zamieňate si zamestnanca s hosťom.

7. Ak ste pozvaní na večeru do nejakého domu, ani tam nemusíte pomáhať gazdinej spratávať riad zo stola. Zo zdvorilosti jej môžete ponúknuť pomoc, no podľa etikety by vašu pomoc mala hostiteľka odmietnuť.

8. Pri pití čaju, potrebujete čajovú lyžičku, aby ste si rozmiešali cukor, no nenechávajte ju potom v pohári.

9. Potreba prečesať si vlasy, upraviť si make-up – toto všetko sa smie urobiť iba v kúpeľni ale nie pri stole, na ktorom jete.

10. Podľa pravidiel etikety by žena nemala muža žiadať, aby jej zasunul stoličku, alebo priniesol kabelku. Kabát mu však podať môže.

11. Ak došlo k nejakému nedorozumeniu, ospravedlňte sa iba raz. Nie je nutné sa ospravedlňovať celý večer a stále hovoriť o tej situácii.

12. Vždy prejavte vďačnosť hostiteľovi, čašníkovi alebo tomu, kto je zodpovedný za oslavy.

13. Keď prídete do reštaurácie, musíte sa pozdraviť správcovi, čašníkovi alebo iným prítomným hosťom. Na ich postaveniu, pohlaviu a národnosti nezáleží.

14. Venujte zvláštnu pozornosť svojej manikúre, ak idete na oficiálnu večeru. Nechty by mali byť v monotónnej farbe bez kresieb a kamienkov.

15. V reštaurácii žena rozhodne, kedy večera skončí.

Každý deň porušujeme pravidlá etikety. Ale aké by bolo úžasné, keby ľudia uplatňovali všetky tieto normy správania sa v spoločnosti. Svet by sa okamžite stal zdvorilým a slušným.

 

ZDROJ: takprosto.cc

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com