10 nenápadných prejavov problému so štítnou žľazou, ktoré by ste naozaj nemali prehliadnuť

Spread the love

Zmena váhy 

Náhla zmena váhy, aj keď ste svoj jedálniček nijako radikálne nepozmenili, je veľkým indikátorom. Pozorujte vaše telo. Je to práve hypertyreóza, ktorá spôsobuje náhlu stratu váhy, alebo pribratie.

Hyperaktívna štítna žľaza vyžaduje od tela vyšší kalorický príjem, to môže zvýšiť apetít a tak pacient priberie, namiesto toho aby rýchlo schudol. Ak tento kalorický príjem vyvedený z balansu nedorovná, hrozí mu strata váhy. Hypotyreóza spôsobuje pribratie váhy.

Zmena vlasov 

Hypertyreóza spôsobuje lámavosť vlasov. Hypotyreóza na druhej strane spôsobuje vypadávanie a stenčovanie vlasov.

Citlivosť na teplo 

Ľudia trpiaci hypertyreózou sa ľahko prehrejú a začnú sa nadmerne a ľahko potiť. Ľudia trpiaci hypotyerózou sa ľahko ochladzujú.

Zmena pokožky 

Ak trpíte hypertyreózou, vaša pokožka sa stenčuje a ľahko sa poškodzuje, zatiaľ čo ľudia trpiaci hypotyreózou majú problémy so suchou kožou, no ich pokožka sa nestenčuje.

Svaly 

Slabosť svalstva je typickým symptómom u hypertyreóznych pacientov. Hypotyreózny pacient na druhej strane trpí svalovými kŕčmi, bolesťami, stuhnutiami ale aj opuchmi.

Črevné problémy 

Ak trpíte hypertyreózou, možno ste si všimli, že máte nutnosť chodiť na veľkú potrebu častejšie. Na druhej strane, ľudia trpiaci hypotyreózou majú problémy so zápchou.

Tep srdca

Hypertyreóza zvyšuje tep srdca a spôsobuje jeho búšenie. Hypotyreóza na druhej strane spomaľuje jeho tep.

Zmeny nálad 

Ak máte pocity úzkosti, nervozity či sa ľahko rozčúlite, môže to byť práve hypertyreóza. Hypotyreóza na druhej strane, je zodpovedná za pocity depresie a popudlivosti.

Nepravidelné menštruácie 

Aj hypertyreóza, aj hypotyreóza vyvedú menštruačný cyklus z miery.

Opuchnutý krk/hrdlo 

Hypertyreóza sa dá najavo opuchom v krku.

Problémy s pamäťou 

Ak máte ťažkosti zapamätať si rozličné veci, môže to byť práve hypotyreóza – ľudia trpiaci hypertyreózou takéto problémy nemávajú.

Ak máte podozrenie na jednú z týchto porúch, navštívte lekára a požiadajte o krvný test, takto doktor dokáže doporučiť tú najlepšiu liečbu pre vás.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie. Všetky potrebné kroky najprv konzultujte so svojím lekárom / lekárnikom.

You Might Also Like