10 dôvodov, prečo by si mal začať čítať knihy. Bod 8 ma zarazil a bola to skutočne pravda!

10 dôvodov, prečo by si mal začať čítať knihy

Už dávno bolo dokázané, že čítanie nám pomáha neustále si cibriť pamäť. Ľudia, ktorí pravidelne čítajú, majú väčší predpoklad na to, že budú úspešní, budú mať lepšie vzťahy v rodine a v neposlednom rade vôbec nevyzerajú na svoj vek.

Anny Muller, novinárka, spisovateľka a blogerka, zverejnila spoveď naozajstného knihomaniaka, v ktorej sa dozviete ako sa zmení váš život vplyvom kníh. Takže vypínajte televízor, schovajte diaľkový ovládač a začnite čítať článok o tom, prečo by ste mali začať čítať.

Chcem sa priznať. Som závislá. Prenasleduje ma to takmer celý život. Vlastne od detstva. Mohla by som prosiť o pomoc, ale to nie je môj štýl. Jednoducho sa vrátim do kníhkupectva. Vrátim sa aj do knižnice. A tiež sa vrátim k mojej veľkej zbierke elektronických kníh. Vrátim sa k mojim preplneným poličkám.

Oni ma poznajú. Oni ma majú radi. Tu je všetko, čo potrebujem. Prečo by som sa mala začať krotiť? A prečo by si s tým nemohol začať ty? S množstvom prečítaných kníh sa mení aj tvoj život.

1 Knihy budú pre teba únikom pred realitou a stresom:
Nemusíš zakaždým riešiť svoj problém alkoholom alebo tabletkami. V porovnaní s kúpou knihy ušetríš nemalé peniaze. Môžeš si ju kúpiť alebo stiahnuť na internete vo forme e-knihy. Ponor sa do histórie, nechaj sa vniesť do iného sveta alebo sa len jednoducho vži do role hlavného hrdinu knihy. Je to rýchle. Je to lacné. A najmä je to tvoj únik pred realitou, keď máš pocit, že je už toho na teba akosi veľa.

2 Nadobudneš pocit, že máš rodinu:
Je mi jasné, že máš rodičov, možno aj súrodencov a nekonečné množstvo tiet, ujov, babičiek a dedkov. No možno sa mýlim. Možno si sa cítil opustený v tomto svete. Nepotrebný. Pokiaľ si sa v tom našiel alebo len máš občas pocit, že do tvojej rodiny nepatríš, môžeš si nájsť novú rodinu z čitateľského kruhu.

Rodinu, ktorá môže byť v každom kútiku tejto planéty. Je to rodina, ktorá sa skladá z čitateľov. Knihomaniakov. Literárnych závislákov. Bibliofilov. Staň sa jedným z nás a nájdeš ľudí, ktorí ti budú takí blízki ako nikto predtým.  My ťa uvidíme. Spoznáme ťa. Budeme pri tebe vždy, keď to budeš potrebovať.

3 Staneš sa súčasťou globálnej diskusie:
Knihy sú prostriedok, vďaka ktorému spoznávame minulosť. Taktiež máme možnosť spoznať iné kultúry, krajiny, sociálne triedy a skupiny. Knihy nám dávajú možnosť nahliadnuť do iných životov. Áno, je to úžasné. Nikdy si nechcel byť niekým iným? Ísť niekam len tak a nevedieť kam? Prežiť niečo, čo si sám nikdy nezažil? Toto všetko nájdeš v knihách. Tak na čo čakáš?

4 Rozvinie to tvoju slovnú zásobu:
Čítanie je najlepší spôsob, akým si môžeš rozvinúť svoju slovnú zásobu, vylepšiť pravopis a rozšíriť svoje kompetencie. Ak budeš viac čítať, budeš sa môcť s radosťou posmievať kamarátom, ktorí napíšu svoj status na sociálnej sieti s gramatickými chybami. Budeš ich môcť opravovať. Staneš sa gramatickým tyranom, ktorým si vždy chcel byť.

5 Obľúbiš si čakanie v rade, zastávky autobusov a čakárne:
Toto sa môže stať kľúčovým momentom v tvojom živote. Namiesto toho, aby si netrpezlivo prestupoval z nohy na nohu, vzdychal alebo donekonečna nadával, môžeš jednoducho čítať knihu. Stačí čo i len vybrať zaujímavú knihu z vrecka alebo kabelky a ihneď sa ti naskytá pocit intelektuálnosti. Moja známa tvrdí, že čítanie jej dáva možnosť byť šťastnou hocikedy, hocikde a to aj napriek tomu, že niekde čaká veľmi dlho. Je to ako nejaká supersila.

6 Bude z teba lepší človek:
Možno nemáš pocit, že si zlý človek, ale môže sa stať, že práve túto zmenu by tvoje okolie uvítalo. Možno si nikdy nebol obeťou rasizmu, násilia alebo chudoby. Možno nevieš, aký je to pocit byť zamilovaný bez opätovania lásky.

Možno sa ti ľahšie kritizuje ako súcití. Čítanie ťa nezmení od základov (moja kritika je na tom ešte stále dobre aj po desiatkach rokov čítania) , ale naučí ťa najprv sa zamyslieť než niečo skritizuješ. A súcitiť bez premýšľania. Pretože, keď sa vžívaš do postáv z kníh, začínaš sa pozerať na iných inak. Začneš si všímať veci, ktoré si predtým prehliadal. Začneš byť viac chápavý.

7 Veľa sa dozvieš nového:
Aj keď čítaš sci-fi, môžeš sa dozvedieť niečo viac o kultúre, vzťahoch, histórii, psychológii, o dôsledkoch vojny. Všetko sú to užitočné informácie. Chceš sa dozvedieť niečo viac? Začni čítať populárno-náučnú literatúru. Biografie, histórie, knihy o súčasných udalostiach. Srandujem, knihy o súčasných udalostiach môžeš vynechať.

Namiesto nich si prečítaj historickú literatúru a prostredníctvom nej sa dozvieš oveľa viac o súčasnosti. Filozofia, psychológia, memoáre, knihy DIY. Knihu môžeš nájsť v podstate o hocičom, čo ťa zaujíma. A ak sa stane, že nenájdeš, možno práve to bude príležitosť pre teba na napísanie vlastnej knihy.

8 Zistíš, že si bol hlúpejší ako si si v skutočnosti myslel:
Keď si ešte nečítal knihy, tak si si o sebe myslel celkom veľa, čo? Priznaj sa, nebudem sa ti smiať. Myslel si si, že vieš toho veľa, že máš dostatočne rozšírené obzory, a že vieš presne ako to na tomto svete chodí. Potom si začal čítať.

Možno prvé knihy moc nezmenili situáciu. Pravdepodobne ťa nechávali v tvojej komfortnej zóne. A potom ti jeden z členov čítacej rodinky niečo odporučil. ,,Musíš si to prečítať,“ povedal. ,,Je to úžasné. Však?“ A ty si ho poslúchol. A zrazu si pochopil, že to, čomu si veril nie na 100, ale na 200 % zrazu nie je úplne pravda. Vtedy si pocítil, že vždy sa nájde niečo, čo nemusí byť úplne podľa našich predstáv.

9 Nájdeš v sebe cit pre umeleckosť:
Keď naplníš svoj rozum materiálom zo všetkých kníh, začne sa diať niečo neuveriteľné. Tvoj rozum sa zobudí. Umeleckosť je v podstate umenie nadväzovať vzťahy. Všetka literatúra je navzájom poprepájaná. Poézia sa niekedy nachádza v náučnom diele. Niekde nájdeme históriu a vieru ísť ruka v ruke. Čítanie pomáha narúšať stereotypy. Čítanie ti pomáha zaplniť rozum nespočetným množstvom informácií a tieto navzájom poprepájať, čím sa rodí niečo úplne nové.

10 Necháš pracovať svoju fantáziu bez toho, aby si sa cítil čudne:
Keď začneš čítať knihu, ktorá je produktom niekoho fantázie, začneš viac dôverovať tej svojej a používať ju naplno. Je to skvelý pocit, keď dovolíš vlastnej hlave sa vyblázniť. Čítanie ti v tom pomôže. Pokiaľ si myslíš, že si zvláštny, jednoducho začni čítať knihy z obdobia surrealizmu alebo náučné sci-fi (alebo surrealistické sci-fi) a čoskoro sa budeš cítiť ako najnormálnejší človek na planéte.

Určite budeš chcieť čítať ešte viac. Aj to budeš robiť. A vtedy nastane moment, kedy tvoja fantázia pomieša prečítané s reálnym životom a obohatí ju o tvoje skúsenosti. Ktovie  čo sa potom stane? Ty to nechceš vedieť? Tak prečo si ešte neotvoril knihu? 

A pamätaj, že tí ľudia, ktorí čítajú knihy, budú vždy nad tými, ktorí sedia pred televízorom. Motivuje ťa to, čo? Ja si idem po knihu, ktorú som včera nedočítala. A asi si aj kúpim niekoľko nových, nech jej nie je smutno.

Podeľ sa touto spoveďou so svojimi známymi, nech aj oni vedia dôvody, prečo je dobré začať čítať!

 

ZDROJ:takprosto.cc

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com