Zasadila som túto rastlinu na záhrade a spôsobila som u nás v ulici hotový rozruch, všetci sa na ňu chodia pozerať

Spread the love

Allium alebo okrasný cesnak je nenáročná rastlinka, ktorá si v podstate nevyžaduje žiadnu špecifickú pozornosť. Dobre sa jej darí v čiastočnom tieni, ale aj na slnečných miestach s obyčajnou pôdou.

Allium možno vysádzať na jeseň a na jar. Ak máte skôr kvitnúcu odrodu, zasaďte ju ešte v septembri, aby sa cibuľky zakorenili a mohli rozkvitnúť na jar alebo v lete. V prípade, že máte neskoršiu odrodu, môžete ich vysadiť na jar.

Dbajte na hĺbku výsadby, aby vám rastlina nezvädla. Pri sadení celej cibuľky si do zeme odmerajte hĺbku dvojnásobnej veľkosti rastliny. Vzdialenosť medzi susednými cibuľkami je asi pol metra. Potešujúcim faktom je, že Allium rastie 4-5 rokov bez presádzania.

 

 

Upozornenie: keď sa už chýli jej kvitnutie, jej listy začnú odumierať. Neodstrihávajte ich – mali by odpadnúť prirodzene. Vďaka ním sa do cibuľky dostanú potrebné živiny. Ak nechcete, aby zažltnuté listy kazili celkový vzhľad vašej záhrady, zasaďte k nej okrasnú zeleň, ktorá tieto nie príliš pekné listy zakryje.

 

Mimochodom, listy dekoratívneho cesnaku majú rovnakú príchuť, ako tie obyčajné. Avšak nachádza sa v nich oveľa viac užitočných stopových prvkov, preto môžete Allium pridať do vašich obľúbených jedál.

 

 

Allium môžete rozmnožovať cibuľkami alebo semenami. Na jeseň v čase presádzania prerastenú cibuľku jednoducho porozdelujte a zasaďte v značnej vzdialenosti od seba.

 

Skrášlite si svoju záhradu týmito krásnymi rastlinami! Určite sa v nej budete cítiť príjemne a to nielen počas teplých letných dní!

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like