Za všetkým hľadaj bielkoviny: 8 príznakov, že vášmu telu chýba tento dôležitý proteín

Spread the love

Je známe, že bielkoviny hrajú veľmi dôležitú úlohu vo fungovaní nášho tela. Ak máte nedostatok bielkovín, vaše telo môže trpieť.

 

Jedna štúdia hovorí, že až 1 miliarda ľudí na celom svete trpí nedostatkom týchto stavebných látok. Ako zistíte, či sa vás to týka tiež?

Problém spočíva v tom, že pri našom stravovaní zvyčajne myslíme na nedostatok vitamínov a minerálov. Rovnako dôležitý je však obsah bielkovín.

V dnešnom článku vám prezradíme, aké príznaky telo vykazuje, keď mu chýbajú bielkoviny.

1. Túžba po jedle

Ak máte nadmernú chuť do jedla a váš pocit hladu zosilňuje, dôvodom môže byť fakt, že váš jedálniček obsahuje málo bielkovín a veľa sacharidov a cukru.

Problémom dnešnej doby je takmer neobmedzený prístup k potravinám s vysokým obsahom kalórií, v ktorých je množstvo bielkovín nižšie.

2. Strata svalovej hmoty a bolesti kĺbov

Svaly sú najväčším zásobníkom bielkovín v tele. Svalová slabosť, bolesť a strata hmotnosti je znakom ich nedostatku.Výskumy hovoria, že sa to bežne vyskytuje hlavne u starších ľudí. Bielkoviny sú nevyhnutné pre rast a udržiavanie svalstva.

3. Problémy s kožou a nechtami

Nedostatok bielkovín môže viesť k tomu, že vaše nechty budú slabé, krehké a v niektorých prípadoch sa na nechtoch objavia biele prúžky alebo hnedasté škvrny.

Nedostatok proteínov môže ovplyvniť celú pokožku, pretože bielkoviny umožňujú regeneráciu buniek, vytvárajú nové bunky a nahrádzajú mŕtve. Ak k tomu dôjde, potom zistíte, že vaša pleť je suchá, šupinatá a popraskaná.

4. Vypadávanie vlasov

Takmer 90% štruktúry vlasov tvorí bielkovina známa pod názvom keratín. Ak sa do vlasových folikulov nedostáva dostatok živín, vlasy sa stanú tenkými a vyblednutými.

Dochádza k tomu preto, že telo prestane používať proteíny na nepodstatné veci ako je rast vlasov, v snahe zachovať iné, potrebnejšie funkcie.

5. Stukovatená pečeň

Stučnenú pečeň je jedným z najčastejších príznakov nedostatku bielkovín. Ak sa steatóza pečene nelieči, môže vyústiť až k ďaleko závažnejším ochoreniam, ako sú zápal pečene, zjazvenie alebo nevratné zlyhanie pečene. Ide o bežný stav, ktorý sa vyskytuje u ľudí s nadváhou a tých, ktorí konzumujú veľa alkoholu. Dnes sa však vyskytuje aj u detí kvôli zlej strave.

6. Zvýšené riziko zlomenín kostí

Nízky príjem bielkovín môže negatívne ovplyvniť nielen svaly, ale aj kosti. Nedostatok proteínov vedie k oslabeniu kostí, čím sa zvyšuje riziko zlomenín. Dôvodom je najmä to, že “proteín je potrebný k dostatočnému vstrebávaniu vápnika a pomáha pri metabolizme kostí,” ako hovorí známy americký lekár Dr. Axe.

7. Spánková deprivácia

Ak máte problémy so spánkom alebo trpíte jeho nedostatkom, pravdepodobne to súvisí s nedostatkom bielkovín.

Proteíny z jedla pôsobí ako stavebné prvky tryptofánu. Je to aminokyselina, ktorej nízka hladina spôsobuje problémy so spánkom. K večeru je preto dobré konzumovať potraviny bohaté na bielkoviny, aby sa vám lepšie zaspávalo.

8. Zahmlenie mysle

Je veľmi dôležité zabezpečiť telu správny príjem proteínov na podporu zdravých funkcií organizmu, najmä mozgu.

Ak máte nedostatok motivácie, zlú pamäť alebo problémy s učením, je to príznak toho, že vášmu telu chýbajú bielkoviny.

Jedna štúdia zistila, že neurotransmitery ako sú dopamín, adrenalín a serotonín, váš mozog potrebuje na to, aby ste sa dokázali sústrediť.

Odporúčaný denný príjem bielkovín

Odporúčaný minimálny denný príjem bielkovín pre dospelých je 56 g pre mužov a 46 g pre ženy. U detí sa to pohybuje v rozmedzí 19 až 34 g denne, v závislosti na ich veku.

Adekvátny príjem bielkovín sa však môže v jednotlivých prípadoch líšiť, napríklad ak ste tehotná alebo chorá. Vtedy je potrebné o niečo vyššie množstvo.

Aká je odporúčaná denná dávka proteínu?

Odporúčaná denná dávka proteínu závisí od vášho zdravotného stavu či fyzického zaťaženia. Táto denná dávka sa dá rozdeliť nasledovne:

 

 • Ak ste zdravý a máte primeraný telesnú hmotnosť potrebujete prijať 1,2 až 1,8 gramu proteínu na kilogram vašej hmotnosti.
 • Ak ste zdravý, aktívny športovec a chcete si udržať vašu váhu, mali by ste prijať 1,4 až 2,2 gramu proteínu na kilogram vašej hmotnosti. O čo najvyšší príjem by sa mali pokúsiť atléti či kulturisti.
 • Ak máte primeranú telesnú hmotnosť, ste aktívny a chcete nabrať svalovú hmotu, prijímajte 1,4 až 3,3 gramu proteínu na kilogram vašej hmotnosti. Príjem vyšší než 2,6 gramu proteínu na kilogram možno nebude priamo viesť k enormnému zvýšeniu svalovej hmoty, ale môže minimalizovať tuky pri nadmernom jedení, ktoré si naberanie svalovej hmoty bude vyžadovať.
 • Ak ste zdravý, aktívny a snažíte sa zredukovať svoju hmotnosť, mali by ste prijať 2,2 až 3,3 gramu proteínu na kilogram vašej hmotnosti.
 • Ak ste obézny alebo trpíte nadbytočnými kilogramami, je vhodné prijať 1,2 až 1,5 gramu bielkovín na kilogram vašej hmotnosti.
 • Ak ste tehotná, mali by ste prijať 1,66 až 1,77 gramu bielkovín na kilogram vašej telesnej hmotnosti.

 

Aké sú najlepšie zdroje bielkovín?

Najprirodzenejším zdrojom proteínu je strava bohatá na bielkoviny. Medzi potraviny, ktoré majú najvyšší obsah bielkovín sa radia (na 100 g):

 • vajíčka – 13 g
 • kuracie a morčacie mäso – 30 g
 • tuniak – 26 g
 • losos – 25,5 g
 • grécky jogurt – 6 g
 • mlieko – 6 g
 • oriešky a semienka – 33 g
 • fazuľa – 17 g
 • hovädzie mäso – 36 g

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

You Might Also Like