Vnučka sa zverila starej mame, že ju manžel podvádza. Starká jej poradila toto…

Spread the love

Nikdy nepodceňujte múdrosť a skúsenosť starších, majú neoceniteľné životné skúsenosti a myslia to s vami dobre. Toto je príbeh mladej ženy, ktorú jej manžel podvádzal, a ona sa vo svojom zúfalstve zamýšľala nad samovraždou. Našla ale ešte toľko odvahy a so všetkým sa zverila svojej babičke. A čo jej poradila?

 

Babička svoju nešťastnú a zúfalú vnučku vypočula, potom bez toho, aby povedala slovo, postavila na sporák tri malé hrnce. Naplnila ich vodou a priviedla do varu. Do prvého hrnca dala mrkvu, do druhého vajcia a do tretieho kávové zrná.

Po dvadsiatich minútach sporák vypla, obrátila sa na vnučku, ktorá po celý čas len v úžase sledovala, čo babička robí – nič nechápala, ničomu nerozumela a keď sa snažila babičky opýtať, tá jej iba odvetila: “Vydrž, všetko ti vysvetlím.”

Babička vybrala najprv mrkvu, potom vajcia a nakoniec do hrnčeka naliala kávu z kávových zrniek. Usmiala sa na vnučku a spýtala sa jej: “Aká je tá mrkva? A čo vajíčko a nezabudni ochutnať kávu. “Vnučka sa na babičku pozrela a povedala, že mrkva je mäkká, vajíčko má škrupinu krehkú ale vnútri je vajce uvarené natvrdo a káva je moc dobrá a lahodná.

Kým popíjala kávu, babička si sadla vedľa vnučky, pohladila ju a dala sa do vysvetľovania. “Všetky tieto tri veci boli vystavené rovnakému problému a to vriacej vode. Mrkva, vajcia aj kávové zrná to zvládla. Mrkva bola tvrdá a silná, vo vriacej vode zmäkla, ale zostala jemná a sladká. Vajce zostalo krehké na povrchu, ale vo vnútri je silné a tvrdé. Len kávové zrná sa vôbec nezmenili. Sú stále tvrdé, len voda, v ktorej sa varila, zmenila chuť a farbu. ”

“Tak, moja dievčatko, ktorá z týchto vecí si ty? Ako sa zachováš? Budeš ako mrkva, vajce alebo káva? “Vnučka sa pozerala na svoju babičku a oči mala plné sĺz. Premýšľala nad tým, čo jej babička povedala. Je mrkva, tvrdá a pevná ale pri prvých vážnych ťažkostiach svoju silu a tvrdosť stratí? Sú snáď vajcia, najprv krehké a pod ťarchou osudu stvrdnú? Jej srdce sa zmení v kameň, nedokáže milovať, odpúšťať a radovať sa zo života, ktorý môže priniesť nečakané radosti? Alebo kávové zrná, ktorá zostali rovnaké, iba zmenili vodu, v tomto prípade okolnosti, ktoré priniesli do života smútok a bolesť? Keď voda vrela, zrná sa bránili tým, že ju sfarbili a ochutili, nič sa na nich však nezmenilo. “Ďakujem ti, babička, už viem, čo urobím!”

Nevieme síce, ako sa vnučka nakoniec zachovala, ako svoju situáciu vyriešila, ale rozhodne si nevzala život, ako pôvodne chcela. Dúfame, že ste si tiež zobrali k srdcu rady tejto veľmi múdrej babičky a vždy, keď vo svojom živote budete riešiť na prvý pohľad bezvýchodiskovú situáciu, spomeňte si na tieto rady, verte svojmu srdcu a nič nevzdávajte, vždy existuje cesta.

You Might Also Like