Už rastie! Tento recept z medvedieho cesnaku vám posilní imunitu, prečistí obličky a poradí si aj s vysokým tlakom!

Spread the love

Nezmeškajte krátku sezónu medvedieho cesnaku a urobte si zásoby na celý rok – dá sa nakladať, mraziť či sušiť. Jeho aromatická chuť a vôňa dajú každému jedlu neobvyklý šmrnc.

 

Medvedí cesnak je chutná, ale najmä zdravá a liečivá bylina, ktorá pomáha ľuďom od nepamäti pri najrôznejších zdravotných ťažkostiach. Prečítajte si viac o jeho liečivých účinkoch.

 

Čo všetko dokáže medvedí cesnak s vašim telom?

  1. Medvedí cesnak je výborným prečisťovadlom. Podľa svetoznámej Marie Treben má cesnak mnoho liečivých vlastností, no k tým najhlavnejším patrí jeho detoxikačná schopnosť. Treba ho konzumovať vo všetkých formách počas apríla, aby jarná prečisťovacia kúra mala patričné účinky.
  2. Táto bylinka môže pomôcť aj pri najrôznejších žalúdočných problémoch, akými sú napríklad zápcha, plynatosť alebo chronické hnačky. Maria Treben uvádza aj preventívne účinky voči rakovine hrubého čreva.*
  3. Medvedí alebo divoký cesnak sa sa odporúča konzumovať aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom, skúste zaradiť medvedí cesnak do jarného jedálnička.
  4. To isté platí aj o bolestivých krčových žilách, ktoré trápia nejdnu/ého z nás.
  5. Trpíte častými bolesťami hlavy? Medvedí cesnak môže pomôcť aj ľuďom trpiacim častými migrénami.
  6. Medvedí cesnak sa tiež využíva pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, akými sú astma alebo zápaľ priedušiek.
  7. Je tiež výborným posiľňovačom imunity v jarnom období, kedy sa menia teplotné podmienky a ľudský organizmus je oslabený a náchylný na rôzne ochorenia.
  8. Silná korenistá chuť cesnaku môže pomôcť vypudiť z tela aj hlísty.

Tipy na jednoduché a rýchle skladovanie medvedieho cesnaku

Mrazenie: Listy medvedieho cesnaku dobre umyte a osušte. Nakrájajte ich na drobné alebo väčšie kúsky a dajte zamraziť. Pridať ich môžete do nátierky, polievky, alebo len tak na chlieb s maslom.

Pyré: Listy umyte, osušte, trochu sparte a pomeľte alebo rozmixujte. Pyré odložte do mrazničky. Využiť ho môžete pri príprave omáčok a krémovej polievky, napríklad špenátovej.

 

Hojivá tinktúra

Nazbierané listy medvedieho cesnaku umyjeme, osušíme a pokrájame na menšie kúsky. Naukladáme do 1/2 litrového úplne až po hrdlo a zalejeme vodkou. Na slnečnom teplom mieste necháme lúhovať dva týždne. Potom ho už iba scedíme.

Medvedí cesnak má mimoriadne detoxikačné účinky. Bylinkárky túto tinktúru odporúčajú každé ráno po 10-15 kvapkách do malého množstva vody a vypiť. Tinktúra je vhodná aj na potieranie rán.  Okrem detoxikačných účinkov má medvedí cesnak napríklad aj pozitívny vplyv aj na pamäť, znižuje krvný tlak, či pomáha aj pri nespavostí .

 

Prírodné antibiotikum


Ešte stále váhate, či je medvedí cesnak tým pravým pre vaše zdravie? Možno vás presvedčí fakt, že okrem vitamínov skupiny B a C, provitamínu A, alicínu a flavanoidov sa právom označuje za prírodné antibiotikum. Pre vaše zdravie nemôžete urobiť nič lepšie, ako si dosýta užiť to, čo jarná príroda plným priehrštím ponúka.

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

You Might Also Like