Týmito trikmi zbavíte ovocie a zeleninu veľkého množstva pesticídov, ktoré sa v nich nachádza. Bude opať chutné a zdravé

Vegetables washing, splashing water, fresh vegetables preparation for cooking. Vegetarian food.

Spread the love

Umelé látky, pesticídy to všetko je dnes okolo nás. V obchodoch je to samá „chémia“, najmä ovocie a zelenina sú vypestované na pesticídoch. Farmári totiž potrebujú, aby ich produkty vyrástli čo najrýchlejšie a čo najväčšie.

A to sa á dosiahnuť len pomocou pesticídov a chémie. Možno sa aj vy snažíte vyhnúť takým to produktom, kupujete drahé ovocie či zeleninu so štítkami bio a organicky vypestované. Môžete však predajcom veriť, že ich produkty sú skutočne len a len bio?

My vám prinášame pár rád a trikov ako zbaviť ovocie a zeleninu pesticídov jednoducho a lacno. Tu sú!

Studená voda:
Voda je prvým krokom k odstráneniu pesticídov, najmä z povrchu ovocia alebo zeleniny. Odborníci tvrdia, že teplota vody nemá vplyv na ich odstránenie. Preto vždy kúpené ovocie a zeleninu šup pod vodu a poriadne opláchnuť pokojne aj viackrát.

Soľ:
Roztok z vody a soli dokáže ľahko odstrániť pesticídy v štrbinách či prasklinách ovocia a zeleniny. Takisto aj „kúpeľ“ v osolenej vode odstraňuje veľké množstvo pesticídov. Zoberte cca 4 šálky vody a pridajte do nich 2 lyžice soli, roztok premiešajte vložte doňho na pol hodinu či hodinu ovocie alebo zeleninu a následne opláchnite vodou.

Ocot:
Podobne ako soľ môžete použiť ocot či citrón. Opäť vezmite 4 šálky vody a jednu octu (alebo jeden citrón) a ovocie/zeleninu vložte do takto pripraveného roztoku na hodinu. Opláchnite a je to , okrem toho, že jedlo dezinfikujete od pesticídov, takáto zmes ho udrží aj svieže.

Vlastný sprej:
Do fľaštičky zmiešajte 1 lyžičku citrónovej šťavy, 2 lyžice octu a 1 šálku vody. Takúto zmes pretrepte a v prípade potreby aplikujte na ovocie/zeleninu a potom opláchnite. Takýto sprej si môžete brať kamkoľvek so sebou.

Odstránenie vonkajšej vrstvy
Najviac pesticídov sa nachádza práve na vonkajšej vrstve ovocia. Odstráňte preto vrchnú časť, listy a podobne. Tak sa zbavíte najviac baktérií a pesticídov.

Mydlo?
Ak si myslíte, že mydlo je ďalší spôsob ako odstrániť pesticídy mýlite sa. Nie je vhodné používať ďalšie chemikálie na čistenie ovocia a zeleniny. Mydlo preto rozhodne nepoužívajte.

I keď nie je možné odstrániť všetky toxíny, takto sa dá odstrániť aspoň časť z nich a to určite nie je zbytočné.

 

You Might Also Like