Sviečky a ich vplyv na ľudské zdravie. Aké kupovať? Akým sa naopak vyhnúť?

Spread the love

Práve teraz prebieha klasické sviečkové obdobie. K  zimnému a jarnému obdobiu sviečky neodmysliteľne patria a my si radi užívame útulnosti, ktorú dokážu zapálené sviečky vytvoriť. Viete však, že niektoré sviečky môžu vášmu zdraviu zbytočne škodiť? Akým sviečkam sa teda vyhnúť? A ktoré si naopak kupovať? 

 

Čítajte zloženie

Podobne ako pri potravinách, aj u sviečok by ste sa mali zaoberať tým, z čoho sú vyrobené. Nutné je sa teda vždy informovať o tom, čo sviečka obsahuje. Rizikovým je pálenie sviečok predovšetkým v uzavretých, nevetraných miestnostiach. V takých chvíľach môžu byť pre zdravie naozaj veľmi rizikové. A aj napriek tomu, že sa na prvý pohľad môže zdať, že ponuka sviečok je naozaj rozmanitá a postačujúca, mnohokrát sa jedná skôr o sviečky zdraviu škodlivé. Vybrať totiž sviečku, ktorá bude kvalitná, ekologická a nebude škodiť nášmu zdraviu, je naozaj ťažké. O kvalite sviečky rozhoduje predovšetkým to, aký vosk obsahuje, aký má knôt, či obsahuje farbivá či vonné látky.

Aké nekupovať?

Najrozšírenejšími a najlacnejšími sú sviečky parafínové . Parafín je len vedľajším produktom pri výrobe nafty a motorového oleja. O nič zdravie prínosného sa teda nejedná. Bohužiaľ práve parafínové sviečky obsahujú stopy ropných produktov a pri ich spaľovaní dochádza k uvoľňovaniu toxických látok. Nedochádza k vzniku čiernych sadzí, ale parafínové sviečky často obsahujú aj syntetické farbivá a vône, ktorá pri horení uvoľňujú karcinogénne látky. Veľakrát ide o formaldehyd, toluén či oxid uhličitý. Riziko skrývajú aj vonné sviečky , ktoré sú obohatené o syntetické vône. Ak vás zaujíma, ako sú na tom sviečky gélové , tie sú vyrábané z určitého druhu ropného oleja.

 

Knôt?

O kvalite sviečky rozhoduje nielen to, z akého vosku je vyrobená, alebo či obsahuje syntetické farbivá a vône, ale aj jej knôt. Lacnejšie sviečky sú totiž často opatrené knôtom, ktorý je napustený spomaľovačom horenia a často obsahuje aj toxické olovo.

Aké sviečky kupovať?

Ideálne sú pre vás samozrejme sviečky, ktoré budú zdravotne nezávadné. Bohužiaľ sú však tieto sviečky cenovo viac náročné ako sviečky klasické. Rozhodujúce však nemusí byť len to, či sú sviečky zdravotne nezávadné, ale tiež to, či sa jedná o sviečky ekologické. Ideálne je tiež voliť sviečky s označením bio, ktoré neobsahujú zdraviu škodlivé látky.

Včelí vosk

Skvelou voľbou sú v tomto prípade sviečky z včelieho vosku. Ide o variantu zdraviu nezávadných sviečok, ktoré sú cenovo celkom dobre dostupné a zakúpite ich na mnohých vianočných trhoch. Sviečky z včelieho vosku príjemne voňajú a horia oveľa pomalšie ako sviečky parafínové. Počas horenia nevylučujú žiadne toxíny. Zakúpiť môžete sviečky odliate z foriem či zrolované z voskových plátov. Tento druh sviečok je ideálny aj pre alergikov a astmatikov, pretože čistí vzduch. Ich nevýhodou je len to, že nie sú vegánske.

 

Sviečky palmové

Zdravie nezávadné sú tiež sviečky z palmového oleja. Tie spoznáte hneď na prvý pohľad podľa ich kryštalického vzhľadu. Tieto sviečky sú vyrábané z čistého palmového oleja. Ich cena je o niečo vyššia ako u sviečok parafínových, za to však dokážu horieť oveľa dlhšie a nejde z nich žiadny dym. Bohužiaľ sa jedná o sviečky neekologické.

Sviečky sójové

Ďalšou možnou nezávadnou variantou sú sviečky zo sójového vosku, ktoré sú finančne už nákladnejšie. Ich výhodou je však to, že vydržia až o 50% dlhšie horieť než sviečky klasické. V priebehu horenia tiež nevznikajú žiadne vedľajšie škodlivé látky. Ide tiež o sviečku vegánsku. Sójový vosk je vyrábaný zo sójového oleja. Pri nákupe sviečky by ste mali vždy skúmať, z akej sóje bola sviečka vyrobená, či nešlo o geneticky modifikované rastliny, ktoré obsahujú pesticídy a herbicídy. Kontrolujte vždy tiež sviečky, či neobsahujú syntetizované farbivá a vône. Preto je ideálne voliť sviečky v bio kvalite, ktoré by túto možnosť mali vylučovať.

 

Rastlinné oleje

Možnosťou je aj pálenie sviečok z rastlinných olejov, napríklad kokosového, olivového, slnečnicového či repkového. Do týchto sviečok sa pridávajú tiež esenciálne oleje a prírodné farbivá. Jedná sa o sviečky zase cenovo nákladnejšie, ale zdravotne nezávadné.

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.

Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

You Might Also Like