Niekoho pichajú, na iného nejdú vôbec! Podľa čoho si komáre vyberajú svoje obete?

Zdieľajte článok na

Ak ste sa niekedy pri prechádzke alebo po noci v stane divili, prečo ste pobodaní od komárov, zatiaľ čo ostatok výpravy nemá ani pichnutie, nemusí to nutne súvisieť s repelentom.

 

Komárom ide o proteíny v našej krvi, a tak neprekvapí, že dávajú prednosť niektorým krvným skupinám. Podľa jednej štúdie si komáre potrpia na krvnú skupinu nula. Sadajú si na jej držiteľa dvakrát častejšie než napríklad na skupinu A. Na pomyselnom grafe by sa potom krvná skupina B ocitla niekde uprostred.

Čo ste možno ale nevedeli, je, že pätnásť percent ľudí nevylučuje chemické signály o tom, akú krvnú skupinu vôbec majú. To je však tiež dôležité, pretože podľa vedcov sa komáre orientujú podľa vôní, či už ide o akúkoľvek krvnú skupinu ich potenciálneho cieľa.

Ďalším lákavým faktorom pre komárov je kysličník uhličitý, ktorý ľudia vydychujú. Komáre dokážu vydychovaný plyn registrovať na desiatky metrov. Na blízku lahôdku, ale komárov upozornia aj všemožné kyseliny vylučované ľudským potom.

Rovnako dôležité sú aj  baktérie na ľudskej koži – komárov priťahujú  kolónie určitých druhov baktérií. Mimochodom týmto javom sa tiež vysvetľuje, prečo sme tak často uhryznutý od komárov práve okolo zápästia a členkov. Tam majú totiž ľudia kožných baktérií na koži najviac.

Určite vás bude zaujímať, že komárov na ľuďoch priťahuje aj sebemenšie množstvo vypitého piva.

A prečo si komáre častejšie vyberajú tehotné ženy ? Odpoveď už sme čiastočne spomenuli – tehotné ženy nielenže vydychujú viac kysličníka uhličitého, majú tiež priemerne vyššiu telesnú teplotu.


Zdieľajte článok na

You Might Also Like