Najcennejšie poklady, ktoré sa našli na dne mora. Ich hodnota je obrovská a nálezcom priniesla veľké bohatstvo!

Spread the love

Na morskom dne sa nachádza veľa neoceniteľných relikvií a artefaktov. Dodnes sa nám podarilo vyloviť len malú časť stratených artefaktov, no aj tie stačia na to, aby oživili históriu.

 

Od prvého okamihu, ako sa človek preplavil na malej lodi cez rieku, sa vodná doprava stala najdôležitejším spôsobom prepravy ľudí a tovaru. Neskôr boli postavené obrovské lode, ktoré umožnili ľudom cestovať aj do vzdialených kútov sveta.

Oceán však láka aj milovníkov pokladov, ktorí dobre vedia, čo všetko môže byť skryté na dne. Dodnes sa nám podarilo vyloviť len malú časť stratených artefaktov, no aj tie stačia na to, aby oživili históriu.

Kanóny piráta „Čierna brada“
Bol to legendárny anglický pirát, ktorý útočil na obchodné lode, ktoré prichádzali z východného pobrežia Spojených štátov na začiatku 18. storočia. Edward Teach, prezývaný ako aj pirát „čierna brada“ strašil kráľovské námorníctvo. V roku 1718 sa jeho loď „Pomsta kráľovnej Anny“ potopila pri pobreží Severnej Karolíny. Vrak lode bol nájdený až v roku 1996. Najviac neporušené boli práve kanóny.

Antické poklady:
V roku 1900 potápači našli zvláštne grécke artefakty z ostrova Antikytéra. Po dôslednom skúmaní morského dna našli rôzne bronzové a mramorové sochy starých gréckych bohov a mincí.

Poklady Titanicu:
V roku 1985 neboli skutočné príčiny potopenia slávneho parníka ešte s určitosťou známe a práve v tom roku sa podarilo Robertovi Ballardovi a ďalším vedcom zdvihnúť časť lode z oceánskeho dna. Našlo sa veľa šperkov a artefaktov, ktoré sa však okamžite dostali do súkromných zbierok.

 

„Vasa“
Vasa je švédska vojnová loď, ktorá bola dostavaná v roku 1628. Bohužiaľ kvôli chybám staviteľom sa hneď počas prvej plavky potopila. Švédi sa rozhodli pre túto loď postaviť múzeum, kde sa dnes môže hocikto pozrieť a kochať sa jej nádherou.

Nuestra Señora de Atocha:
Jeden obyčajný farmár, Mel Fisher, sa dlhé roky potápal a sníval o tom, že nájde poklad. Raz mal veľké šťastie a pri pobreží Floridy našiel fragmenty španielskej galeóny, kde sa nachádzalo množstvo zlata, striebra a šperkov.

Projekt „čierna labuť“:
V roku 2007 objavila americká spoločnosť Odyssey Marine Exploration pri pobreží Portugalska potopený vrak španielskej lode „Panna Mária milosrdenstva“ z roku 1804. Nachádzalo sa na nej veľké množstvo zlata a striebra. Teraz ich môžete nájsť v rôznych španielskych múzeách.

Mechanizmus z Antikytéry:
Medzi spomínanými pokladmi našli potápači zaujímavý mechanizmus, ktorý nikoho nijako zvlášť nezaujal. Až po mnohých rokoch vedci zistili, akú má skutočnú hodnotu. Toto zariadenie bolo také zložité a dokonalé, že nikto neveril, že Gréci ho navrhli v 7. storočí pred naším letopočtom.

HMS Victory:
HMS Victory bola legendárna anglická loď, ktorej velil admirál Nelson. Loď sa stále nachádza v prístave Portsmouth. Avšak v roku 1744 existovala loď s rovnakým názvom, ktorá sa potopila v blízkosti Lamanšského prielivu. Tá istá americká spoločnosť, Odyssey Marine Exploration, objavila na lodi viac ako 4 tony zlata.

Morský kvet:
Portugalská loď sa potopila pri pobreží Malajzie v roku 1511. Na jej palube bolo 200 truhličiek s drahými kameňmi, diamantami vo veľkosti od pol palca až po päsť. Teraz sa hodnota tohto nákladu odhaduje na 2 miliardy dolárov.

Poklad Herakliona:
Egypťania nazvali toto mesto Thonis, Gréci – Heraklion. Po silnom zemetrasení si zobralo všetky svoje poklady so sebou pod vodu. V roku 2000 potápači našli na morskom dne obrovské sochy, ktorých hodnota sa odhaduje na 5-10 miliárd dolárov.

Poklady Kesárii:
V roku 2016 pár amatérskych potápačov z pobrežia Izraela náhodne narazilo na najbohatšie poklady. Zlaté mince, sošky a iné artefakty sa datujú od konca tretieho storočia.

Miesto prvej námornej bitky:
Punská vojna bola prvá na svete, kde boli použité lode. V roku 241p.n.l. porazili rímske vojská grécku armádu. Výskumníkom sa dokonca podarilo nájsť miesto, kde sa bitka odohrala a našli vraky lodí a aj staroveké mince.

Na morskom dne sa nachádza veľa neoceniteľných relikvií a artefaktov. Bohužiaľ, moderné technológie nám neumožňujú všetko objaviť a preto len môžeme hádať, čo zaujímavé nás ešte na dne čaká.

You Might Also Like