Kýchate či priberáte? 6 príznakov, že vaša pečeň je plná toxínov.

Spread the love

Po pokožke je pečeň druhým najväčším orgánom vo vašom tele. Odfiltruje škodlivé látky z krvi a pomáha premeniť potraviny na energiu. Tieto dôležité funkcie ukazujú, že zdravá pečeň je nevyhnutná pre celkové zdravie.

 

Existuje mnoho rôznych typov ochorení pečene, vrátane cirhózy, hepatitídy, cysty, rakoviny a chorôb súvisiacich s alkoholom.

Aj keď sa vyhnete alkoholu, ktorý môže byť toxický pre vašu pečeň, môžete byť náchylní na nealkoholické tukové ochorenie pečene (NAFLD). NAFLD je jednou z najbežnejších príčin toxických ochorení pečene.

Medzi rizikové faktory vývoja NAFLD patrí obezita, diabetes typu 2 a vysoký cholesterol. Dobrou správou je, že toxická pečeň z NAFLD je preventívna a reverzibilná (odvrátiteľná).

Pomôcť zabrániť NAFLD:
* Jedzte potraviny bohaté na ovocie, zeleninu, zrná a zdravé bielkoviny.
* Obmedzte potraviny s vysokým obsahom cukru, nasýtených tukov a soli.
* Zahrňte cvičenie do svojej každodennej rutiny.
* Majte svoju váhu na zdravej úrovni.
* Ovládajte diabetes.
* Nižší príjem cholesterolu.
* Vyvarujte sa alkoholu.

Tu je 6 známok pečene preťaženej toxínmi

1. Žltačka
Žltá koža, nechty a / alebo žlté bielka oči môžu vykazovať veľkú toxicitu. Žltačka signalizuje, že ochorenie sa vyvinulo do cirhózy, a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

2. Nedostatok energie a duševné zmätenie
Toxické ochorenie pečene môže spôsobiť únavu, slabosť a nedostatok energie. Únava v kombinácii s nevoľnosťou, hnačkou a stratou chuti do jedla sú prvými príznakmi zlyhania pečene, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Americká pečeňová nadácia hovorí, že toxíny sa môžu hromadiť aj v mozgu, čo spôsobuje problémy s pamäťou, koncentráciou a spánkom. Bez liečby môže dokonca viesť k duševnému zmätku.

3. Strata chuti do jedla
Nevoľnosť a / alebo nedostatok chuti do jedla boli spojené s toxickým ochorením pečene. V dôsledku nevoľnosti sa u pacientov môže objaviť aj strata hmotnosti. Pacienti s toxickými pečeňami mali zvýšené hladiny leptínu, čo by mohlo tiež určiť ich nedostatok chuti do jedla.

4. Vysoký cholesterol a zrážanie krvi
Obezita môže spôsobiť hypertenziu a vysoký cholesterol, ale obe sú tiež príznakmi základného ochorenia pečene.

Zrážanie krvi rýchlejšie ako zvyčajne môže byť spojené aj s cirhózou alebo fibrózou pečene.

5. Citlivosť na kožu a problémy s kožou
Svrbenie kože alebo iné problémy s kožou sa môžu vyskytnúť v dôsledku opuchu kože. Koža môže tiež stmavnúť. Diabetická pleť môže získať bronzovú farbu.

6. Edém brucha alebo nohy:
Edém v dolných končatinách alebo abdominálna distenzia môže naznačovať toxickú pečeň, ktorá počas zápalu vedie k akumulácii tekutiny. Opuch môže byť bolestivý v dôsledku tlaku na pokožku a okolité tkanivo.

U pacientov s tukom môže byť opuch maskovaný tukom v oblasti brucha a hlavné príčiny môžu stratiť lekári. Jedna štúdia ukázala, že detskí pediatri nereagovali na tlmiace deti na ochorenie pečene, aj keď mali rizikový faktor pre nadváhu.

Ak máte nejaké obavy ohľadne zdravia pečene, poraďte sa s odborníkom. Podchytenie problému pred nástupom symptómov je lepšie ako liečba komplexnejšieho problému po oneskorenej diagnóze.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie. Všetky potrebné kroky najprv konzultujte so svojím lekárom / lekárnikom.

You Might Also Like