Chytí vás nostalgia! Pamätáte si na tieto veci z Československa ?

Zdieľajte článok na

Nedávno sme oslávili sté výročie vzniku Československa. Pre niekoho, kto si Československo ešte zažil to mohla byť nostalgická oslava, pri ktorej si pospomínali na staré časy.

Každé obdobie má svoje plusy aj mínusy, avšak zväčša u ľudí funguje takzvaný spomienkový optimizmus, ktorý sa snaží z mysle človeka vybavovať najmä pekné spomienky, ktoré v nás vyvolávajú príjemné emócie. Tak to je aj pri nasledujúcom článku, v ktorom si pripomenieme niektoré obľúbené produkty známe z obdobia Československa.

Tatrovka: Známa a obľúbená hračka väčšiny detí. Dokázali sa s ňou vyhrať až do rozbitia, tejto nezničiteľnej hračky. Kto mal takúto tatrovku, mohol byť naozaj spokojný.

Žuvačka Pedro: Skvelá chuť, ktorá v žuvačke pretrvávala aj niekoľko hodín. Táto legendárna žuvačka si dokázala udržať svoj tvar, chuť aj farbu. V súčasnosti môžeme o takých žuvačkách len snívať.

Obľúbené céčka: Umelohmotné céčka bol trend doby. Pôvodne slúžili na vytvorenie závesu, no svoje uplatnenie našli najmä u vášnivých zberateľov. Zohnať sa dali zaujímavé farby a dokonca aj fosforujúce kúsky. Samozrejme, výmena za tento kus si vyžadovala viac, ako jedno obyčajné céčko.

Verejná bezpečnosť: Takýto vzhľad mali v minulosti policajné autá. Polícia sa nazývala verejná bezpečnosť a keď ste uvideli takéto auto, vždy ste zbystrili pozornosť.

„100 korunáčka“ Táto bankovka mala naozaj obrovský úspech. Jej popularita je hneď po slávnej desaťkorune.

Mončiči: Hračka Mončiči, alebo Mončičiak bol jedna z najobľúbenejších a najvyhľadávanejších. Táto trendy hračka dokázala pri stlačení pískať a dokonca bolo možné dať palček Mončičáka do jeho úst.

Tradičná malinovka: Obľúbená malinovka sa predávala ja jednu korunu. Neskôr sa jej cena zdvihla na jednu a pol koruny. Malinovka bola na výber žltá, červená alebo tiež biela.

Digitálne hodinky: Nie každý v tej dobe si mohol dovoliť digitálky. Dostať sa k nim bolo pomerne náročné a zohnať sa dali najmä na trhoch a burzách.

Sovietske videohry: Na výber boli dve videohry, ku ktorým nebolo jednoduché sa dostať. Išlo o hru No počkaj a Tajomstvá oceánu.

Premietačka: V dnešnej dobe, keď máme všade k dispozícii dataprojektory si ani nevieme predstaviť, aká vzácnosť bola premietačka na diapozitívy. Keď niekto dokázal zohnať aj rozprávky s textom ku každému obrázku, tak to bola naozaj veľká vzácnosť.

Klasický toaletný papier:  Tento produkt nepatrí medzi obľúbené, avšak keď iný nebol, musel byť dobrý aj tento. Kto ho zažil vie, ako sa šmýkal a aký nepohodlný bol.


Zdieľajte článok na

You Might Also Like