Ako si v obchode vybrať šťavnatý a sladký melón? Tieto tipy vám uľahčia ten správny výber!

Zdieľajte článok na

Spolu s blížiacim sa letom rastie aj naša túžba po osviežení. Letné teplá nás často nechajú zatvorených v tieni domova, alebo nás vyženú na pláž opaľovať sa a kúpať. Jedným z najlepších osviežení v tomto horúcom období je práve melón!

Okrem toho, že je chutný a šťavnatý, obsahuje v sebe veľké množstvo vitamínov a živín. Tie sú dôležitým faktorom pre správne fungovanie vášho organizmu. Rodinné posedenie v záhrade či kdekoľvek inde sa nemôže zaobísť bez chutného melónu!

Nie všetky melóny sú však rovnako šťavnaté a sladké! Keď navštívime obchod, zvyčajne tam nájdeme veľké množstvo melónov rozličných veľkostí a farieb. My vám dnes poradíme ako si vybrať ten správny pre vás! Zabudnite na suché či nedozreté melóny! Aby ste sa vyhli prípadným žiadostiam o prekrojenie priamo v predajni, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

Ak si myslíte, že sa jedná o náročné skúmanie každého detailu povrchu melóna, správnom zvuku pri klopaní naň či iným podobných vecí, ste na omyle. V skutočnosti je to nesmierne jednoduché.

Žlté miesto na spodku:
Určite viete o žltom mieste, ktoré sa nachádza na spodnej časti melónu. Možno ste si však neuvedomili, že jednotlivé odtiene žltej sa tu líšia. Na tomto mieste bol melón počas svojho rastu obrátený k zemi. Ak je toto maličké miestečko žlté alebo jemne oranžové, tak je to znak zrelosti. Tie, ktoré sú tam biele, sú nedozreté.

Vetvičkovanie:
Na melóne sa nachádzajú akoby vetvy hnedej farby. Dali by sa porovnať taktiež k nitiam vytvárajúcim sieť. Možno vás to prekvapí, ale oni sú znakom toho, že sa ich dotkli včely počas rastu. Čím viac opeľovania, tým viac sladkej chuti!

Veľkosť:
Je lepší väčší alebo menší? Túto otázku ste si zaručene pri nádobe s melónmi kládli vždy. Ako v mnohých iných situáciách, aj tu sa uplatňuje zlatá stredná cesta. Pri veľkosti však dbajte na to, aby mal primeranú váhu k svojej veľkosti.

Stonka:
Hoci je zvyčajne nevenujete pozornosť, dobré je to zmeniť. Ak je prizelená, tak nie je plod dostatočne prezretý. Naopak ak je suchá, symbolizuje to vynikajúci výber.

Pohlavie:
Pri tejto zelenine je pohlavie nesmierne dôležité. Má na následnú chuť obrovský vplyv. Ak sa jedná o samčeka, býva väčší, viac podlhovastý a vodnatejší. Samička je menšia, viac guľatá a spravidla sladšia.


Zdieľajte článok na

You Might Also Like